Tuesday, September 4, 2018

Asgardia : Bir Uzay Krallığı / Ülkesi Projesi

Bu yazıda sizlere çok ilginç bir projenin ayak seslerini dinleteceğim. Bu çılgın proje belki sizlere komik  gelecen, lakin bana da komik geldi. Fakat bir o kadar da ilginç. İlk önce sizlere Asgardia'nın ne olduğunu, neden böyle bir proje olduğunu, hedeflerine ne kadar yakın olduklarnı açıklayacağım. Adından ayrıntılara gireceğiz.Dr. Igor Ashurbeyli'nin Asgardia'nın resmi sitesinde kendileri hakkında yazdığı şu yazıya bir göz atalım:
Welcome to Asgardia, the first ever space nation – a global, unifying and humanitarian project. The project's concept comprises three parts – philosophical, legal and scientific/technological.
Türkçe'si: Gelmiş geçmiş ilk uzay ulusu olan Asgardia'ya hoş geldiniz.
Global, birleştirici ve insancıl bir proje. Projenin konsepti üç bölümden oluşmakta; felsefi, hukuki ve bilim teknoloji....türkçe:


Bu projenin felsefesi, bu yeni ülkeye bir isim bulmakla başlıyor. Asgardia. Eski iskandinav mitolojisinde  Asgard ,göklerde olan bir şehrin ismiydi. Bu ülke tanrıların ülkesiydi. Bu bir adamın ölümsüz hayalini farketmesidir. Bu ölümsüz hayal ise dünyaya bir ışık, bir mum bırakmak ve onu bütün evrene yaymaktır. Asgardia ,Tam teşekküllü ve bağımsız bir ülke olmakla beraber, BM'nin (birleşmiş milletler) gelecek bir üyesidir. Bütün Bu özniteliğin tüm özellikleri ile birlikte: Bir hükümet ve elçilikler, bir bayrak, bir ulusal marş ve nişanlar, vb. Asgardia'nın özü, uzayda barış ve yeryüzündeki çatışmaların uzaya aktarılmasının önlenmesidir. Asgardia aynı zamanda felsefi açıdan da eşsizdir. – Kendi refahına ve doğdukları ülkenin refahına bakılmaksızın tüm insanlığa ve herkese ve herkese hizmet etmek. Asgardia'nın felsefi kuşağı, Noosfer'i “sayısallaştırmak”, uzayda insanlığın bir aynasını yaratıyor, ama dünyevi devletlere, dinlere ve milletlere bölünmeden. Asgardia'da hepimiz sadece Earthlings'iz! ...

Yazının devamını çevirmedim lakin Türkçeleştirmekte zorlandım. Aşağıdaki ilk ekran görüntüsü Asgardia'nın resmi web sayfasından alınmıştır. Eğer incelemek isterseniz adresi: https://asgardia.space/en/

İkinci resimde ise gördüğünüz asgardia'nın vatandaşlarına email yoluyla göndermiş olduğu bir seçim habercisidir. Seçme ve seçilme hakkınız vardır. Bu seçim Belediye başkanlığı statüsündedir ve seçme ve seçilme hakkınız vardır. En çok oy alan Asgardia vatandaşı resmi olarak ülkenin belediye başkanı olacaktır. Hangi belediye diye sormak isteyebilirsiniz fakat Asgardia'nın prensipleri ve kuruluş amacı doğrultusunda bu soruya yanıt vermemiz pek de mümkün gözükmüyor :)
Lakin asgardia bölünmeye , farklılığa ve eşitsizliğe karşı bir ülke... En azından şimdilik.
Gerçi daha somut olarak ülke sayılmaz yani sadece bir uydudan ibaret olduğunu göz önünde bulundurursak. Daha toprakları yok. Şey... bir uydu dışında. :)

No comments:

Post a Comment

İletişim Formu

Name

Email *

Message *


Get paid to share your links!