Buz tutmuş bir mezarlık: Antartika'nın ölümlerinin iç burkan hikayeleri


Yazar: Martha Henriques (BBC)
14 eylül 2018
Çeviri: Kimse Değil

Dünyanın en soğuk kıtasının buz ve kar kaplı katmanlarının altında belki de yüzlerce insan sonsuza dek gömülü kaldılar. Martha Henriques onların hikayelerini araştırıyor.
Dünyanın bir ucundaki kasvetli, neredeyse bozulmamış topraklarda, insan bedenlerinin donmuş kalıntıları yatıyor ve her biri insanlığın bu kıta  ile ilişkisinin bir hikayesini anlatmakta.

Tüm teknolojimize rağmen ve Antarktika'nın tehlikeleri hakkında bilgimiz olsa bile, oraya giden herkes için ölümcül bir sonuç riski olabilir. Antarktikanın İç kısımlarında, sıcaklıklar neredeyse -90C'ye (-130F) düşebilir. Bazı yerlerde rüzgarlar 200mph'ye (322km / s) ulaşabilir. Ve hava tek risk faktörü değildir.

Bu zorlu yerde yaşamını yitiren birçok bilim adamı ve kaşifin ölü vücudu, insani erişimin çok ötesindeler. Bir çoğu onyıllar veya bir yüzyıldan daha uzun süre sonra keşfedildi. fakat kaybolanların bir çoğu asla bulunamayacak, Buz tabakalarına ya da çökellerine o kadar derin gömülüler ki, gelecekte asla bir daha ortaya çıkmayacaklar.
Veya belki de çoktan yola çıktılar,   Ürkütücü buzdağlarının ve parçalanan buzların arasındaki o denizde.


 Bu ölümlerin arkasındaki hikayeler, çözülmemiş gizemlerden, kaçık kazalara kadar çeşitlilik gösterir. Donmuş kıta adlı serimizin ikinci bölümünde , BBC Future, bu olayların dünyanın en az misafirperver kıtasındaki veyahut toprak yığınındaki hayat hakkında neyi gün yüzüne çıkarttığını keşfetti.
*****
1800 ler : Şili'li kemiklerinin gizemi
*****

Livingston Island'da, among the South Shetlands off the Antarctic Peninsula, a human skull and femur have been lying near the shore for 175 years. They are the oldest human remains ever found in Antarctica.

The bones were discovered on the beach in the 1980s. Chilean researchers found that they belonged to a woman who died when she was about 21 years old. She was an indigenous person from southern Chile, 1,000km (620 miles) away.

Analysis of the bones suggested that she died between 1819 and 1825. The earlier end of that range would put her among the very first people to have been in Antarctica.Orijinal metin:
http://www.bbc.com/future/story/20180913-a-frozen-graveyard-the-sad-tales-of-antarcticas-deaths?ocid=ww.social.link.whatsapp

0 Comments:

Post a Comment

Free website traffic to your site!https://switchere.com/?r=rp4041uncvqm
Total Page views of this site shown below: