İdlib (Suriye) Neden Önemli Bir Nokta?

"İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir. Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir. Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi. Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir." - Yeni Şafak Gazetesi

Yeni Şafak gazetesindeki kısa ve öz açıklamayı da sizlerle paylaştığımıza göre artık bu İdlib denilen şehrin neden "önemli" olduğu konusuna bakabiliriz.
Merak ettiğinizden eminim bu konuyu. Çünkü şu günlerde bütün yerli ve yabancı medyanın azından tek çıkan kelime İdlib. Belki yer altında olimpos dağı yok ama yine de bunca habere ve olaya konu olan bu suriye şehrinin bir anlam ve önemi olmalı.

"Suriye ordusunun hedefinde muhaliflerin elindeki son büyük yerleşim yeri, son kaleleri İdlib var. Türkiye'nin komşusu İdlib, askeri ve siyasi açıdan bölgedeki birçok aktör için stratejik öneme sahip." - BBC

Yukarıdaki yaptığım gazete alıntısı umarım nedeni az çok anlamanıza neden olmuştur. BBC gazetesinin de dediği gibi İdlib "son kale". Kimler için? Rusya ve Suriye Hükümeti'ne muhalif olan herkes için. Orası muhaliflerin elinden çıkarsa ne olur? Hadi bir bakalım.

Aşağıda sizlere France 24 Haber Sitesi'nden bir alıntı veriyorum, hmen altına da türkçe çevirisini yapıp yazacağım:
İNGİLİZCE:
"Idlib is the last haven for Syria's fractured armed opposition, which this year alone lost key bastions near Damascus and in the south. The province shares a roughly 100-kilometre (60-mile) border with Turkey and fell to jihadists and rebels in 2015. Now, around 60 percent is held by Hayat Tahrir al-Sham (HTS), led by jihadists from Al-Qaeda's former Syria affiliate. The rest is controlled by rival Islamists and rebels, while regime forces hold a southeastern sliver. The province forms a "de-escalation zone" agreed in 2017 by Turkey, Russia, and fellow regime ally Iran meant to prevent hostilities there. It is the only such zone left, after Assad recaptured the other three this year"               - france24

Türkçe'si:
Idlib,Suriye'nin dağınık silahlı muhalefeti için son kaledir, öyledir ki sadece bu yıl Şam ve güneydeki mühim kaleleri kaybetmiştir.Bu il aşağı yukarı yüz kilometre bir sınır paylaşmakta Türkiye ile. Ve 2015 yılında cihatçı ve isyancılara karşı kaybedilmiştir. Şu anda yaklaşık yüzde 60'ı HTS'nin elindedir. (HTS: Cihatçı öncülüğündeki eski El kayide suriye ayağı tarafınca yönetilen yapılanma).
Geri kalanı ise rakip islamcılar ve isyancıların kontrolü altındadır.
 (rejim kuvvetleri güneydoğu şeridi tutuyor. ). İl, Türkiye’de, Rusya’da ve İran’da 2017’de kabul edilen ve bu bölgedeki çatışmaların önlenmesi anlamına gelen bir “de-eskalasyon bölgesi” 'ne ev sahipliği yapıyor. Esad, bu yıl diğer üçünü yeniden ele geçirdikten sonra kalan tek bölge burasıdır. 

0 Comments:

Post a Comment

Free website traffic to your site!https://switchere.com/?r=rp4041uncvqm
Total Page views of this site shown below: