Ses Kaydı Nasıl Mümkün Oldu? Peki Koku Kaydı da Mümkün Olabilecek Mi?
Merhabalar. Bu yazıda ses kaydı nedir onu konuşacağız. Onun geçmişini ve yapabildiğimiz kadar teknik açıdan da araştırıp anlamaya çalışacağız teknik olarak nasıl mümkün olmuş bu olay. Bunun yanında da ses kaydı maden oluyor peki koku kaydı da olacak mı onu inceleyeceğiz. Haydi başlayalım.
Ses Kaydı Nedir?

Ses kaydı ve reprodüksiyonu, düz ses veya şarkı söyleme, enstrümantal müzik veya ses efektleri gibi ses dalgalarının elektriksel veya mekanik bir şekilde yazılması ve yeniden oluşturulmasıdır. Ses kayıt teknolojisinin iki ana sınıfı analog kayıt ve dijital kayıttır. Akustik analog kayıt, atmosferik basınçtaki değişiklikleri (akustik ses dalgaları) algılayabilen ve bunları fonograf gibi bir ortamdaki ses dalgalarının bir grafik temsili olarak kaydedebilen küçük bir mikrofon diyaframdır. Manyetik bant kaydında, ses dalgaları mikrofon diyaframını titreştirir ve değişen bir elektrik akımına dönüştürülür, daha sonra bir elektromıknatıs tarafından değişen bir manyetik alana dönüştürülür. Üzerinde manyetik kaplama. Analog ses üretimi, akustik ses dalgaları oluşturmak için atmosfer basıncında değişikliklere neden olan daha büyük bir hoparlör diyaframı ile ters işlemdir. Elektronik olarak üretilen ses dalgaları, kayıt işleminde akustik kullanılmadan doğrudan bir elektro gitar veya bir sentezleyici gibi cihazlardan da kaydedilebilir. Dijital kayıt ve yeniden üretme, dijital sinyali dijitalleştirme işlemiyle sayısal sinyali dönüştürür. Bu, ses verilerinin daha geniş bir medya çeşitliliği tarafından depolanmasına ve iletilmesine izin verir. Dijital kayıt sesi, ses sinyalinin genliğini eşit zaman aralıklarında temsil eden bir dizi ikili sayı olarak kaydeder. Dijital kayıtlar, analog kayıtlardan daha yüksek kalite olarak kabul edilir, çünkü daha yüksek doğruluk derecesine (daha geniş frekans yanıtı veya dinamik aralık) sahiptir, ancak dijital format, akustiğin aksine ,gürültü ve elektromanyetik parazit nedeniyle bozulan analog kayıttan kıyasla çok yüksek oranda kalite kaybını önleyebilir ve mekanik bozulmayı da. veya depolama ortamına hasar gelmesini de. Bir dijital ses sinyali, bir hoparlör veya kulaklığa uygulanmadan önce oynatma sırasında analog forma dönüştürülmelidir.


Ses Kaydı Tarihçesi

Günümüzün modern kayıt stüdyosu, 1800'lerin sonlarındaki ilk kayıt cihazlarıyla başlayan yıllar boyunca ortaya çıkan birçok ilerlemeden yararlandı. Aşağıda, kayıt teknolojisinin geçmişi ve günümüz teknolojisini şekillendiren olaylara bir bakalım.


Akustik Çağ - Thomas Edison genellikle 1877 yılında fonografın icat edilmesiyle tanınır. Diğerleri daha önce icat ettiğini iddia etse de, Edison ilk olarak bir çalışma modeli üreterek bir patent başvurusunda bulundu. İlk fonograf (Fonograf orijinal olarak cihazın ticari adıydı) kalay folyo ile kaplanmış dönen bir silindirden oluşuyordu. Bir kalem veya bir iğneye bağlı bir megafon görünümlü boynuz veya ses konisi kullanılarak bir kayıt yapıldı. Korna tarafından yakalanan sesler, döndürülürken yumuşak folyonda gösterimlerin titremesine neden oldu. Kaydı oynatmak için, yaratılan oluklara aynı kalem yerleştirilmiş ve silindir döndürülerek titreşimler korna tarafından mekanik olarak güçlendirilmiştir.


Elektrik Dönemi - Bu oldukça kaba sayılabilecek kayıt yöntemine rağmen, önümüzdeki yirmi yıl boyunca ses kalitesi yavaşça daha az gürültü ve daha iyi bir uyum sağlayarak geliştirildi. 1925'te akustik dönem sona erdi ve elektrik dönemi başladı. Korna yerine, sesin yakalanması (kaydedilmesi) için bir mikrofon kullanıldı; bu, elektriksel olarak güçlendirildi Bu süreç ses kalitesinde muazzam bir iyileşme sağladı. Tüm önemli etiketler o yıl ve birkaç yıl içinde neredeyse herkesi değiştirdi. Bununla birlikte, canlı performanslar hala doğrudan diske kaydediliyordu.
Elektrikli kayıt çağı (elektronik kayıt) işlem esnekliğini arttırdı. Başlangıçta orkestralar sadece bir mikrofon kullanılarak kaydediliyor olsa da, mühendisler çok kısa sürede birden fazla mikrofon kullanmaya başladı. Mikserin piyasaya sürülmesiyle, mühendis şimdi daha büyük bir ses kontrolüne sahipti ve sesleri ve enstrümantasyonu karıştırabilirdi. Hala düzenleme yeteneği yoktu. Yani eğer bir oyuncu bir hata yaptıysa veya ses doğru değilse, yeni bir disk ile baştan başlatılmak zorundaydı.Teyp Dönemi - Manyetik kayıt cihazları üzerinde çalışmak, 1900'lerin başlarında, tel kaydedicilerle başlayarak başladı. Bu makineler, bir kayıt kafasının üzerinden geçerken manyetize edilen çok ince çelik tel kullanmışlardır. Tel kaydediciler, kötü ses kalitesinden, ağır makaralardan ve kullanımı zor telden muzdaripti. Sonunda manyetik bant, ince toz haline getirilmiş demir ile kaplanmış plastik şeritler (daha sonra toz demir oksit ile değiştirildi) ile değiştirildi. 1940'ların ortasına kadar, kaset kaydedicilerin kalitesinin disk kaydedicilerinkiyle rekabet ettiği ya da aştığı görülmedi.


Koku Nedir?

"Birçok uçucu cisim, 2-3 cm2‘lik bir koku alma zarıyla kaplı burun boşluğumuza kadar gelir. Burada yalnız yedi tip farklı alıcı ayırt edilmiştir. Bunların her birine temel bir koku denk düşer: kâfurlu (kâfur), naneli (nane), eterli (etil eter), çiçek kokulu (limon çiçeği), misk kokulu (y-pikolin), yakıcı (HCI) ve çürük kokulu (H2S). Bir molekülün bu alıcılarla etkile­şimi, temel kokulara ayrıştırı­lmayacak kadar karmaşık bir duyumlar bütünü oluşturur. Kokular paleti, parfümcülerin çok iyi bildiği gibi, sonsuz zenginliktedir." - muhendisbeyinler.net
Koku Kaydı

"icat edilmesi durumunda, smell.google.com filan çıkar, facebook'da kokular paylaşılır. herkes profiline kendi kokusunu koyar iğrenç iğrenç. " - 16.03.2010 02:29 ~ 12.09.2011 21:26 john mcclane EKŞİ SÖZLÜK


Marcel Proust'un bir pastayı ısırmasından kaynaklanan istemsiz bir hafıza hikayesinden sonra isimlendirilen Madeleine, Radcliffe'in imgeleri olmayan yeni bir fotoğraf makinesi tasarımıdır, ama kokar. “Koku duyusunun duygusal belleğe doğrudan bir bağlantısı vardır” diyor. "En içgüdüsel olarak tepki verdiğimiz ve dijital olarak depolanmaktan veya çoğaltılmasındaki en uzak nokta budur."


Kaynakça: https://www.youtube.com/watch?v=f8JciT1DjLk , http://lossenderosstudio.com/article.php?subject=10 , https://eksisozluk.com/koku-kayit-cihazi--700252 , https://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/28/scentography-camera-records-smells-memory ,

0 Comments:

Post a Comment

Free website traffic to your site!https://switchere.com/?r=rp4041uncvqm
Total Page views of this site shown below: