Explore FREE Android games with NO in-app purchases!Click Here!

X


Bir Kişiyi Duygusal Olarak Güçlü kılan nedir?

Olumsuz koşullar'a rağmen pozitif navigasyon.

Naftali Deutsch, olumsuz koşullara rağmen gelişen çocukların duygusal gücüyle ilgili araştırmalara öncülük eden psikolog Norman Garmezy'nin çalışmak istediği genç bir çocuk tipiydi.

Deutsch (2007), şimdi seksenli yaşlarında, 1944 baharında Pesah bayramının son günü'nün onun için doğu avrupa köyü olan Kimyat'ta çocukluğunun bitişine damgasını vurduğunu  kendi otobiyografisinde yazdı.
Tam olarak on iki buçuk yaşındaydı. Avusturya'nın Nazi partisi , ülkedeki bütün yahudilerin sürülmesine karar kılmıştı. Yirmi dört saat içerisinde , Naftali ve ailesi , köyün bütün diğer yahudi bölümüyle birlikte yük vagonlarına tıkıştırılmışlardı. Az sonra, Nafali Auschwitz'de olacaktı, çalışması için sağa gitme emri alacaktı , babası sola , yani ölüme gönderilirken. Diğer benzer örneklerden farklı olarak, bu on iki yaşındaki çocuk, yuvasından koparılan ve bir konsantrasyon kampının koşullarına atılan bu çocuk hayatta kalmayı başardı. Ancak, Deutsch'ın hikayesi sadece korkulardan ibaret bir hikaye değil; aynı bir lazer gibi, yaşama mücadelesine odaklanma hikayesi. O, açlıktan ölmemek için önceden edindiği çiftçilik yetilerini kullanmak zorunda kaldı, şiddetli fiziksel tacizi en aza indirgemek için harcadığı çaba ve zayıfları koruma isteği ve almış olduğu dini eğitim, ikisi de hem manevi yaşantı ve bunun yanı sıra imkansız durumların üstesinden gelen İncil kahramanlarının eylemlerini hatırlayarak kendine iyi bir pratik rehber edindi.

Garmezy (Garmezy, Masten ve Tellegen, 1984) ve müteakip meslektaşlar(Masten & Tellegen, 2012), Deutsch’in hayatta kalma içgüdülerini ve eylemlerini, olumsuz koşullar altında olumlu bir navigasyon olarak etiketledi. Sıkıntı karşısında yetkinlik geliştirmek, uyumsuz düşünme ve davranışlardan ziyade, uyarlayıcıdır: afet ve pasiflikten ziyade çözüm ve eylemlere odaklanmak,Hedef yönelimi, merak, fedakarlık, öz-yeterlilik duygusu, anlam üretme ve zihinsel esnekliği içerir.

halen, bir çoğu için,bu tür özellikler ağır sıkıntılar karşısında çözülür. Bazı insanlar çökerken bazılarının yollarına devam etmesi neden? Sıkıntıların üstesinden gelen çocuklar, bunu yetişkin olmanın başarısına ulaşmak için yapanlar, bu duygusal cesaret elementlerine sahiplerdir:

İç kontrol odağı:kendilerini koşullarıyla kontrol edilmek yerine, koşulları kontrol eden olarak görme eğilimi.
Yeniden çerçeveleme:engelleri travmatik deneyimlerden ziyade zorluklar olarak algılamak; Birinin deneyimlerinin olumsuz bir şekilde değil olumlu bir şekilde çerçevelenmesni sağlar. Anlamı: amaç odaklı ruhsal çerçevelemedir ve şuna izin verir; Viktor Frankl (ünlü psikiyatrist ve nazi almanyası konsantrasyon kampı gazisi)'ın "anlama olan istek" veya acı çekmenin amacı.

beyin dijital resim
İlginçtir ki, zorlukları yenmenin faydaları travma biter bitmez sona ermiyor. Aslında, araştırmacıları öneriyor ki , zor yaşanmışlıklardan çabuk iyileşmenin yolu dinamik bir süreçtir. Travma sonrası yükseliş bir yan ürünü olabilir yaşanan olayın pozitif navigasyonu , hatta en korkunç travmaların bile! Deutsch , konsepti canlı bir şekilde gösterir , travmadan yeniden yükseliş ,hikayesi de post konsantrasyon kampı maceralarına, yani İsrail'e taşınması ve ardından ABD'ye taşınması mesela. Her bir noktada, onun öyküsü, kararlılık ve azim öykülerinden biridir.... Düşük pozisyonları bile bir adım (step stone) ve öğrenmek için bir fırsat olarak görmüştür ve optimizm ve şükran tarafından pompalanmıştır.

Travma sonrası acıdan ziyade travma sonrası büyüme kolay bir başarı değildir. Belki de çile, bağlam içinde, bir sefalette anlam görebildiği zaman, o zaman büyüme gelişebilir. Deutsch’un sözleri şunu vurgulamaktadır:

Genel olarak, bence çok şey başardım. Hayatımı Auschwitz'in küllerinden yeniden inşa ettim ve büyüdüğüm geleneği sürdürmek için güzel bir aile kurdum. Olabildiğince de ne, Hitler ve onun tilkileri onu yok edemedi. Benimle yaşadı ve oğullarım ve onların aileleri aracılığıyla hayatta kalmaya devam edecek. Bana göre, bu geleneğin hayatta kalması, onu yok etmeye çalışan kötü tarikatın mağlubiyetini kanıtlayan en büyük ödüldür. (S.254)Orijinal ingilizce kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/emotional-nourishment/201811/what-makes-person-emotionally-strong?utm_source=quora&utm_medium=referral

0 Comments:

Post a Comment

Free website traffic to your site!https://switchere.com/?r=rp4041uncvqm
Total Page views of this site shown below: