Thursday, November 8, 2018

Nietzsche’nin deliliği ve ölümüne ne sebep oldu?


Acta Psychiatrica Scandinavica'da yeni basılan bir makale, genel olarak nevrozofiliden öldüğü düşünülen filozof Friedrich Nietzsche'nin çılgınlığını ve ölümünü gözden geçiriyor.

Buna karşılık, yeni çalışmanın yazarları Nietzsche'nin frontotemporal demanstan öldüğünü - özellikle frontal ve temporal lobları etkileyen bir tür demans olduğunu ileri sürmektedir.

Birçok kişi geçmişe dönük olarak geçmişe dönük tanılar koymuş olsa da, bu çalışma farklıdır, çünkü yazarlar bugün Nietzsche'nin gerçek tıbbi notalarını, bugün sifiliz (Sifiliz ya da frengi; bir bakteri çeşidinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan, kronik bir enfeksiyondur. Her yüz bin kişiden ortalama 2.5 kişide görülür. Çok eski zamanlardan beri bilinir ve vücudun birçok bölgesinde etkili olabilir.) ve demansın ilerlemesi hakkında bilinen bilgiler ışığında gözden geçirmişlerdir.

Image result for nietzscheÖlümünden 100 yıl sonra, Friedrich Nietzsche, felsefe tarihindeki en çekişmeli figürlerden biri olmaya devam ediyor. Onun yazıları, 19. yüzyılın en derin felsefi ifadelerini içerir ve son derece etkili olmuştur. Bununla birlikte, aynı zamanda, akademisyenleri anlamlarını ve niyetlerini tartışmaya ve tartışmaya açık bırakan belirsizlikleri ve çelişkileri de ifade ederler. Bu belirsizlikler sadece Nietzsche’nin yaşamında değil, aynı zamanda ölümcül hastalık ve ölümde de yansıtılmaktadır.

1889'da psikotik bir çöküşün ardından, 44 yaşındayken, Basel'de akıl hastanesine başvurdu ve 18 Ocak 1889'da Jena'nın zihinsel sığınağına transfer edildi. 25 Ağustos 1900'de ölünceye kadar çılgın karanlıkta kaldı. Basel'de, insanın genel felci (GPI; tersiyer serebral sifiliz) tanısı konuldu. Bu tanı Jena'da doğrulandı ve hala yaygın kabul görüyor. Bununla birlikte, Nietzsche’nin bazı çağdaşları bile bundan şüphe ediyordu. Primer luetic enfeksiyonu, hastalığın uzun süresi ve bazı klinik özellikleri hakkında kesin bir kesinlik olmaması, GPI tanısını sorgulamaya yöneltti.

Bu çalışmada, Nietzsche hastalığının anamnezini [klinik öykü] yeniden yapılandırarak klinik sunumu gözden geçiriyoruz. Daha sonra, 19. yüzyılın başlangıcında olduğu gibi GPI'nın doğal öyküsünü dikkate alıyoruz ve alternatif bir tanıyı, yani sadece son yirmi yılda ayrıntılı olarak tanımlanmış olan frontotemporal demansın (FTD) /bunama olduğunu öne sürüyoruz.
Kaynak: https://mindhacks.com/2006/12/01/what-caused-nietzsches-insanity-and-death/

No comments:

Post a Comment

İletişim Formu

Name

Email *

Message *


Get paid to share your links!