Thursday, November 15, 2018

Tatlı Virginia (Sweet Virginia) Film Eleştirisi

Image result for sweet virginiaJon Bernthal'ın baş rolde oynadığı , Jamie Dagg'ın yönetmenliğindeki Tatlı Virginia (Sweet Virginia) adlı filmi az önce izlemiş bulunmaktayım. Bu film bir avuç korku filmi CD'si arasında kitaplığımda duruyordu bir süredir ve izleme fırsatını bugün buldum diyelim. Kapak resmine ilk satın aldığımda dikkatli bakmamıştım fakat şimdi arka plandaki arabayı fark ediyorum. Arka plandaki arabayı fark etmemiş olduğum için filmi kendimce 1800'lü yıllarda geçen bir kovboy filmi zannetmiştim fakat yanılmışım. Film tamamen alakasız bir konu üzerine imiş. Filmde Jon Berthal "Sam" adındaki otel işletmecisini canlandırıyor. Ve filmin temel olayı , otelde kalmaya gelen (motel bu arada) bir paralı katilin Sam ile arkadaşlık kurması üzerine ve yaşanan cinayet olayları. Film direkt olarak aksiyonla başlıyor diyebilirim. Yani olay örgüsünü hiç anlamadan yönetmen bizlere kan dondurucu bir silah sahnesi sunuyor. Beklenmedik bir anda. Çünkü ilk dakikadaki izlenim filmin o anında bir aksiyon olacağını aklımıza getirmiyor. Tabi şimdi "spoiler" vermek istemem o nedenle yüzeysel anlatıyorum. hem de çok yüzeysel. Film'in can alıcı noktalarından bir tanesi ise bir eve yapılan gece soygunu diyebilirim. Bu ev civardaki sıradan bir ev değil ve hırsızlar bedelini ağır ödüyor. Biri hayatını kaybederek ve diğeri de ağır yaralanarak. Fakat ağır yaralı kişi de daha sonra öldürülüyor. Bu evin farkı ise ana karakter ile bağlantılı birinin evi olması ve bu bağlantının soygunu yapanlar tarafından daha önce bilinmemesi ve fark ettiklerinde ve iş işten geçtikten sonra "lanet olsun dostum" bakışları atmalarının sebebidir. Filmi hızlandırılmış olarak izledim çünkü biraz hızlandırarak izlemek vakti yarı yarıya tasaruf ettirtiyor ve daha bir heyecanlı oldu bence. Film güzel, hızlı izlemenizi tavsiye ederim. Çok da hızlı olmasın. Çünkü hız, hazzın tersidir. (feselfeye bak ....)

Filmde beğenmediğin nokta adamın elinde tuttuğu silah (kapak fotografı) ile filmin içeriği pek de uyuşmuyor diyebilirim çünkü o silah aslında bir dede/baba yadigarı ve filmin kapağında olması sanki film bir kovboy filmiymiş havası oluşturabilir.

Garip bulduğum sahnelerden birisi de malum adamın , ana karakterle arkadaşlık kurmaya çalışmış olması. Acaba araları hiç bozulmasaydı bu arkadaşlık üzerine bir kurgu yapılabilirmiydi? Veya bu arkadalık ilerleseydi ve sonunda gerçekler itiraf edilseydi acaba bu arkadaşlık sürebilecekmiydi? Veya arkadaşlığın sebebi konaklamayı beleşe getirmek miydi acaba? Bunu tam bilemiyorum.
Fakat dediğim gibi, eğer filmi ben yapmış olsaydım kesinlikle kapak resmine daha "modern" bir sahne koyardım ve izleyiciye filmin aslında modern zamanlarda geçtiğini ifade etmeyi tercih ederdim.

-kd Yunus

No comments:

Post a Comment

İletişim Formu

Name

Email *

Message *


Get paid to share your links!