Pages

Thursday, December 6, 2018

AVUKATLAR NE KADAR PARA KAZANIYOR? NASIL AVUKAT OLUNUR? ÖZEL SEKTÖR AVUKATLARI NE KADAR MAAŞ KAZANIYORLAR?


           
            Avukatlık genel anlamı ile bireylerin herhangi bir olaydan dolayı oluşan haklarını arama ve savunma mesleğidir. Bir bireyin avukat olarak çalışabilmesi için bir üniversitenin ilgili hukuk bölümünden mezun olması gerekmektedir. Üniversite bittikten sonra avukatlık ofisi açabilmeniz mümkündür ancak belirli bir süre bir avukatın yanında staj yapmanızda fayda vardır. Avukatlık diğer mesleklerin dışında yüksek hafıza ve okuma ve anlama yetisinin yüksek olmasını gerektiren bir meslektir. Bunun nedeni ise tüzükler ve anayasa kitabının oldukça kalın ve zor olmasıdır. Peki, tüm bunların karşılığında ne kadar para kazanabilirsiniz?

            AVUKATLAR NE KADAR KAZANIR?

            Yukarıda belirttiğimiz gibi avukatlar kendi bürolarını açmanın yanı sıra özel sektör ve kamuda da hizmet verebilmektedirler. Avukatlık ofisi kuranların gelirleri aldığı davalara ve sonuçlandırdığı davalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak kamu kurumlarında avukatlık yapan bireylerin maaşları 3.500 tl ile 4100 tl arasında farklılık gösterebilmektedir. Anayasanın tamamına hâkim olmak oldukça zordur. Bu nedenle belirli avukatlık dalları mevcuttur. Avukatlar kendilerini uzmanlık dalı seçerek sadece boşanma, haciz, cinayet gibi dallarda uzmanlaşarak hizmet verebilmektedir.

            STAJYER AVUKATLAR MAAŞ ALIR MI?

            Hukuk fakültesini bitirdiniz ve avukat olmaya hak kazandınız ancak 1 yıl boyunca stajyer olarak çalışmanız gerekmekte. Bu süre zarfında maalesef çoğu stajyer avukat ücret alamamaktadır. Bunun önünü kapatan bir yasa olmadığı için birçok avukat adayı bu 1 yıllık sürede oldukça zorlanmaktadır. Maddi durumu iyi olanlar kendi bürolarını kurup farklı avukatları yanında çalıştırabilse de bu imkânı olmayan bireylerin için oldukça can sıkıcı bir durumdur.

            KENDİ BÜROMDA NE KADAR KAZANABİLİRİM?

            Bu tamamen sizin becerilerinize, tanınmışlığınıza ve dalınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu rakam 0 ile sizin becerilerinize göre üst sınırı belirlenebilir bir rakamdır.

0 comments:

Post a Comment