BAYAN KUAFÖRLERİ NE KADAR KAZANIYOR? BAYAN KUAFÖRÜ AÇMAK İÇİN NELER GEREKLİ?


            
            Günümüzün vazgeçilmez ilkelerinden bir tanesi hiç şüphesiz güzellik ve moda üzerinedir. Gerek bayanlar gerek erkekler modayı çağın gerektirmesi ile birlikte yakından takip etmektedir. Bu konuda bayanlar daha dikkatli ve titiz davranmaktadır. Gerek vücut yapıları gerek bazı örflerden dolayı bayan kuaförlerine her zaman ihtiyaç duymaktadırlar. Kafanızı nereye çevirirseniz saçı boyanmış bir bayanla karşılaşmanız mümkündür. Buda demek oluyor ki bayanlar en az ayda 1 sefer dip boyası için kuaföre gitmektedir. Tabii ki bu ufak bir tespittir. Bayanlar kuaföre sadece saç boyası için değil. Fön, röfle, kaş alımı, ağda, manikür, pedikür, perme, röfle gibi birçok bakımı yaptırmak için gitmektedirler. Buda hali ile bayan kuaförlük mesleğini oldukça üst sıralara taşımaya yetmektedir. Bunda etkili olan şeyler bayanların güzelliğe düşkünlüğü ve bu güzellik için rutin olarak yapması gereken ihtiyaçların tamamı bayan kuaförü kapılarından geçmektedir. Hal böyle iken hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyecek mesleklerin ilk 10 listesine düşünmeden kuaförlüğü yazabiliriz.

            BAYAN KUAFÖR SALONU NASIL AÇILIR?

            Bayan kuaförü açmanın bazı şartları vardır. Bunlardan bir tanesi Ustalık belgesi tabii ki ustalık belgesi almanın önünden geçen yol ise kalfalık belgesidir. Ustalık belgesini aldıktan sonra kuaför salonu açmanızda bir mani yoktur. Bu belgeyi almak tek başına dükkânı açmanıza olanak sağlasa da müşteri tutmak ve güzel iş çıkarmak için işinizin ehli olmanızda fayda vardır.  Ustalık ve kalfalık belgesini elde etmenin iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi meslek liselerinin gerekli bölümü ve halk eğitim merkezleridir. Buralarda eğitimi aldıktan sonra sınavlarınızı verdiğinizde belgelerinizi elinize alıp kolunuza altın bileziğinizi takabilirsiniz. Tabii ki bu prosedür sizin dükkan açmanız için gerekli bir prosedür. Ancak siz ustalık belgesi almadan da kuaför salonu açabilirsiniz. Bunun yolu ise yanınızda bu belgeye sahip bir eleman çalıştırmak ile mümkündür.

            RUHSAT ALMAK İÇİN NELER GEREKLİDİR?

            Bayan kuaförü açmak için belediyenin ve devletin bazı istekleri vardır. Karar verip tamam dedikten sonra bir muhasebeci tutarak resmi işlerinizi hallettirebilirsiniz. Belediye kısmında ruhsatı almak için şartlar ise şu şekildedir.

-          Dükkânın büyüklüğü en az 75m2 kapalı alanlı olması ve tuvalete sahip olmasıdır. (Engelliler içinde wc olması şartı vardır)
-          Ustalık belgesinin bulunması
-          Kullanılan makas vs aletler için ışıklı dezenfeksiyon aletinin bulunması
-          Kullan at kan taşlarının bulunması
-          İş yerinin detaylı krokisini çizdirecek bir uzman bulmak
-          Bu yerleşimi izinsiz değiştirmemek


BAYAN KUAFÖRÜ MALİYETİ NE KADAR?

Bayan kuaför salonunun maliyetleri kabataslak, fön makineleri, gerekli teçhizat, yıkama masası, aynalar, tezgâh, personel maliyetleri, boyalar, makaslar vs göz önüne alındığında ve resmi işleri de hesaplarsak 25.000 ile 50.000 TL arasında değişmektedir.

            BAYAN KUAFÖRÜ FİYAT TARİFESİ

            Bu fiyat tarifesi her bölgede farklılık göstermektedir. Kesin ve net bilgilere ulaşmak için ruhsat alırken kayıt olduğunuz odanın fiyat listesini elde tutmakta fayda vardır. Ruhsat işlemlerinde kendileri size bu fiyat listesini vereceklerdir. Ancak fiyat listesine fazla uyan kuaför yoktur. Bunun nedeni ise odanın belirlediği fiyatların piyasa fiyatlarından oldukça yüksek olmasıdır.


Comments