Bir Asgari Ücretli Bir Ay nasıl Yaşar?


An itibari ile 1603 TL olan asgari ücret ile 1 ay yaşamak üstelik kendi evi olmayan ve çocuk sahibi bir ailenin ay sonunu aç kalmadan getirebilmesi belgesellere  konu olacak kadar mühim ve önemli bir felsefe olayıdır. Bende bu makalemde deneyimlerime ve gözlemlerime dayanarak 1 asgari ücretli ailenin 1 ay nasıl yaşadığını anlatmaya çalışacağım.
Bu makalenin kime ne faydası olacak derseniz hayatın da 1600 TL ile 1 ay yasamak zorunda kalmamış kişilerin bu hissi 5 dakikada olsa hissetmelerini sağlamak yada asgari ücretli kişiler her ne kadar bu konulara hakim olsa bile belki bir kaç ip ucu verebilmek gibi güzel amaçlar barındıran masum bir makale yazacağım.
Asgari ücretli çalışanımıza Ahmet diyelim..
Ahmet maaş günü 1603 TL sini alır. Tabi maaşında haciz bloke yok ise yada patronu maaşları vermeden kaçmamış yada iflas etmemiş ise. Çünkü Ahmet her ay başı maaşına 1 hafta kala bu korkuları yaşar kabuslarına girer ve maaş gecesi gece 12 ye 1 saat kala ATM nin önünde  sanki doğumhanede bekler gibi maaşın hesabına geçmesini bekler.Related image
Tabi maaşını elden alanlar maaş günü akşam maaşını elden alır.
Maaşı cebine koyan Ahmet’in cüzdanında ki 1603 TL Ahmet için cüzdanda taşıdığı en büyük meblağdır.
Ve bu meblağ dakikalar içinde erimeye ve yavaş yavaş uçmaya başlar.
Eğer bu para 24 saat boyunca eksilmeden duruyor ise bu bir rekor sayılabilir.
Ahmet daha ATM den ayrılmadan eğer kredi kartı kullanıyorsa ki kullanmayan pek yok gibidir zira kullanmaya mecbur edilmektedir.
Kredi kartı asgari limitini yatırır buna 300 TL gibi bir ortalama miktar verelim.
Ahmet’in 1300 TL si kaldı. Elektrik faturası 100 TL su faturası 50 TL desek 1150 TL si kaldı Ahmet’in.
Doğalgaz internet telefon kablo tv   çocuğun okul servisi okul taksiti ev taksiti araba taksiti gibi extra masrafları yok sayıyorum çünkü asgari ücretli çalışan Ahmet   için bu masraflar lüx sayılmaktadır.
1150 TL parası kalan Ahmet ertesi gün kirasını verir kira yada 500 TL gibi bir rakam verelim 500 TL ye ev bulmak mucize gibi olsa da Ahmet rutubetli ve harabe bir ev de yaşadığını farz ediyoruz.
Maaşın 2.günü sabah Ahmet’in 650 TL parası kalmıştır.
Marketten temel ihtiyaçlarını almaya giden Ahmet 200 TL market ve Pazar alışverişi yapar ve 450 TL parası kalır daha 1 hafta geçmemiştir.
Market ve Pazar alışverişi Ahmet için bir sanattır. Çayını şekerini  unu nu tavuk salamını tüm tavuğunu çökelek peynirini Ayçiçek yağını salçasını  vb. Yiyeceklerini BİM veya A101 tarzı marketlerden uzun uzun fiyat hesaplaması ile yapar.
Sebze meyve alışverişini ise semt pazarından pazarın kapanış saatine yakın yapar bu saatlerde fiyatlar düşer.
Genelde ezik ve atılmaya yüz tutmuş gıdaların tezgâhlarından seçerek alır bir çok esnaf ise seçtirmez. Bu tezgahlarda gıdalar bir miktar daha ucuzdur.
Akşam Pazar kapanınca yerlerde atılan gıdalardan sağlama yakın  olanları da toplayan bir çok asgari ücretli vardır.


Ahmet ayda bir kez maaş günü yarım kilo et almaktadır çoğu zaman onu da alamaz tavuk ve tavuk ürünleri ile geçiştirir.
Ahmet pek fazla meyve alamaz tatlı baklava gibi lüx gıdalar pek fazla tüketemez.
Her hafta bu alışveriş tekrarlanır.
Ahmet ekstradan hastane ilaç çocuğun okul ihtiyaçları hanımın giyim ihtiyaçları vb. Masrafların çıkmaması için dua etmektedir.
Fakat ister istemez hayatın doğal akışı içinde bu masraflar da çıkmaktadır.
Aylık 200 TL de çocuk eş giyim sağlık vb. ekstra masraflara yazalım. Ahmet’in 200 TL parası kalmıştır ve daha 1 hafta geçmiş tir.
Maaşa 25 gün kala 200 TL parası kalan Ahmet sigara içmektedir ama bakkaldan alamaz tütün almaktadır ve evde sigarasını sarmaktadır.
Ahmet bu ayda da kendisine bir giyisi alamamıştır. Eskiyen ayakkabısını montunu yırtılan    pantolonunu 1 ay daha giyecektir.
Buna alışmış olan Ahmet bazı aylarda Pazar günleri kurulan bit pazarlarına giderek kendisine ikinci el giyisi almaktadır..
Ay sonuna 20 gün kalmış tır ve para bitmek üzeredir Ahmet in kredi kartında 300 TL limit vardır Ahmet geri kalan günleri bu limitle ve cebindeki 200 TL ile yapacaktır.
Hafta sonları  amelelik hamallık bulaşık yıkama gibi ek işlere gitmektedir.
Kredi kartı kullanmayan çalışanında 200 TL yerine 500 TL si kalmıştı oda pek farklı değildir. 
Ahmet bu ayıda evdekilerin aç kalmadan geçirmesi için dua ederek ve bir dahaki aylarda meyve et baklava gibi yiyecekleri alabilme hayali ile geçirir.
Ne mutlu Ahmet ve Ahmet gibi helal yoldan yaşamasını bilen emekçilere.
Saygıyla........

Comments