Pages

Wednesday, December 5, 2018

DİYET SIRASINDA STRES İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI


Image result for dietZayıflamak için kişinin günlük ortalama kalori ihtiyacının altında kalori alması gerekmektedir.  Diyet sırasında kişi günlük ortalama ihtiyaç duyduğu kalori gereksinimi giderememektedir. Bu açıdan bakıldığında diyette olan bir kişinin kendisini stres altında hissetmesi oldukça doğal bir durumdur. Kelime anlamı ile stres, kişilerde çeşitli sorunlara sebep olan çoşkusal ve ruhsal gerilimdir. İhtiyaç duyduğu kalorinin altında kalori alan kişinin, bu bağlamda kendini stres altında hissetmesi çok normaldir.
Stresin iştahı arttırdığı fikri, psikolojik otoriteler tarafından genel olarak kabul görmüş iken, kişi hem diyette olmanın kendisine verdiği stres ile mücadele edip, hem de zayıflama konusundaki istikrarlı duruşunu nasıl koruyacaktır? İşte bu nokta, psikolojik olarak sağlıklı olarak kilo vermek için çözüme ulaştırılması gereken bir konudur.
Yasak Koymayın
Yasaklar, genel olarak insanlarda baskı yaratarak, endişe duygusunu arttıran olgulardandır. Elbette diyet sırasında yüksek kalorili besinleri tüketmekten uzak durmak gerekmektedir. Ancak çok sevdiğiniz bir besini diyetiniz sırasında tamamen yasak ilan etmek, o besine karşı duyduğunuz ihtiyacı daha da arttıracak ve o besine karşı duyduğunuz iştahı daha da arttıracaktır. Bunun yerine uygun periyodlarda ve tadımlık diyebileceğimiz porsiyonlarla da olsa bu besinleri tüketin. Yasak olmasının iştah açıcı cazibesi, belki de bu şekilde törpülenecektir.
Tabaklarınızı Küçültün
Yemek sırasında çoğumuz aslında doyup doymadığımızı sorgulamayız bile. Önümüze konulmuş olan porsiyonun bitmesi, doyduğumuzu anlamamızı sağlayan psikolojik bir sınırdır. Kimi zaman şişkinlik hissimize rağmen, tabağımızı bitirme arzumuz da başka bir alışkanlığımızdır. Küçük tabaklarda, küçük porsiyonlar ile sofraya oturmak, doyma ile ilgili öğrendiğimiz alışkanlıklarımızın diyetimize vereceği olumsuz etkisini azaltacaktır.
Hedef Listeleri Yapın
Diyette olduğunuzu kendinize sürekli yineleyerek, bir saplantı haline getirmek doğru değil elbette. Ancak hayallerine sıkı sıkıya bağlı olanların hedeflerini gerçekleştirmede daha başarılı sonuçlar elde edeceği bilinen bir gerçektir.
Gününüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğiniz, gözünüze sık sık çarpacak bir konuma hedefinizi yazmak sizi motive edecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken büyük hedeflerinizi, daha kısa periyodlar için küçük hedeflere ayırmanız olacaktır. Örneğin altı ay içerisinde 12 kilo vermeyi hedefledi iseniz, haftalık yarım kilo verme hedefinizi gözünüzün önünde bir yere iliştirmeniz halinde, başaracağınıza dair inancınız artacak, hedefinizin gerisinde ya da ilerisinde olmanız halinde gecikmeden gerekli aksiyonları almanızı kolaylaştıracaktır.


0 comments:

Post a Comment