Dr. Frankl'e özgü yorumlar

Victor Frankl, alman 2. dünya savaşı toplama kamplarından sağ olarak kurtulabilmiş ve bunun üzerine insanın anlam arayışı adında bir kitap kaleme almış ünlü psikiyatristtir. Bu yazımda onun bu kitabından alıntılar bulacaksınız.

İnsanlıkdışı toplama kamplarında uzun süre kalan bir tutuklu olarak, kendini, çıplak varoluşa soyunmuş olarak bulmuştur Frankl.
"yaşadığım şeyleri yazma sorumluluğunu hissettim, çünkü umutsuzluğa yatkın olan insanlara yararlı olabileceğini düşündüm. "
"bana hiçbir zaman ün sağlamayacak şekilde isimsiz olarak yayınlanmasını amaçladığım bu kitabın böylesine bir başan kazanması benim açımdan garip ve dikkate değer bir olay."
Image result for Dr. Franklbugün bestseller (en çok satan kitap) konumundaki kitabımı, kendi açımdan bir başarı olarak değil, daha çok, çağımızın içinde bulunduğu acınası durumun bir dışavurumu olarak gördüğümü söylemekten ibarettir;
 “Başanyı amaçlamayın. Bunu ne kadar amaç haline getirip bir hedefe dönüştürürseniz, kaçırma olasılığınız da o kadar artar. Çünkü mutluluk gibi başannın da peşinden koşa- mazsınız; kendisi ortaya çıkmalı, kendisi oluşmalı"

- Aramızda tıp mesleğinden olanların ilk öğrendiği şey buydu: "Kitaplar yalan söylüyor!" İnsanın, şu kadar saat uyumaksızın yaşayamayacağı söylenirdi. Kesinlikle yanlış! Kesinlikle yapamayacağım şevler olduğuna inanırdım: Şunsuz uyuyamam ya da şununla veya bununla yaşayamam....-

"Victor Frank ,Avusturyalı nörolog ve psikiyatr. Varoluşçu psikolojinin bir şekli olan ve "Psikoterapinin Üçüncü Viyana Okulu" olarak da bilinen logoterapinin kurucusudur". -Wiki-Yunus Emre Vurgun

Comments