Pages

Saturday, December 1, 2018

E-Ticaret’te SEO’nun Önemi


Büyük hacme sahip olan sektörler arasında E-Ticaret’te yer alıyor. Arama motorlarında önde çıkmak ve diğer rakiplerinizle rekabet etmek için, E-Ticaret sitenizin SEO işlemleri önem arz ediyor.
SEO denildiğinde merak edilen sorulardan bir tanesi Google’de kaçınca sırada olduğunuzdur. Arama motorlarında birince sırada yer almak önem teşkil etmiyor. Firmanızın tanınır ve güvenilir olması gerekiyor. %37 trafik harcayarak birinci sırada olabilirsiniz. Üçüncü sırada olup, %9’luk trafik harcayarak tıklanma oranı sizin sitenizden fazla olabilir.
Anahtar Kelime Analizi
SEO çalışmalarının önemli unsurlarından biri anahtar kelime analizidir. Anahtar kelimeler sunduğunuz ürün ve hizmet ile alakalı olması gerekiyor. Ara hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri tercih etmekte fayda var.
Kategori ve Ürünler İçin Anahtar Kelime
E-ticaret siteleri için anahtar kelimeleri ikiye ayırabiliriz. Ürünler ve kategoriler için ayrı ayrı analiz yapmak gerekiyor. Anahtar kelime ürünle ilgili olmalı ancak anlam açısından geniş olmamasına özen gösterin.
Rakip Analizi
Related imageÜrünler ve kategoriler için bir havuz oluşturun. Rakiplerinizin sitesinin alt yapısını inceleyin. SEMrush sitesini kullanarak belirlediğiniz rakiplerinizin başarılı olduğu anahtar kelimeleri araştırabilirsiniz.
SEMrush, Searchmetrics, SimilarWeb Open Site Expoler, Majestic, Ahrefs sitelerini kullanarak anahtar kelime analizi veya backlink analizi yapabilirsiniz.
Rakiplerinizin İnternet Sitesinin Yapısını İncelemek
Site içi navigasyon, kategori, alt kategori gibi yapıları inceleyiniz. Sitenizde en popüler ürünler, en çok tıklanan ürünler, en çok satılan ürünler, alakalı ürünler, en son gösterilen ürünler, müşterilerin memnun kaldığı ürün gibi bölümler oluşturun.
Sitede Oluşan Teknik Hatalar
E-ticaret sitenizde meta açıklamaları, başlıklar veya çift sayfalar nedeniyle bazı teknik hatalar oluşabilir. İçerikler, başlıklar ve meta başlıklarının özgün olmasına özen gösterin. Benzer ürünler nedeniyle sitenizde çift sayfa hataları oluşabilir. Örneğin; aynı model ve markaya ait kazağın beden, renk gibi farklı seçenekleri olabilir. Esas sayfa oluşturup bunu arama motorlarına bildirmeniz gerekiyor. Diğer sayfaların kod kısmına canonical etiketi ekleyin. Esas sayfa dışında kalan diğer sayfaları arama motoruna bildirmek için noindex etiketi eklemeniz yeterli olacaktır.
Sayfa Hataları
301, 302 ve 404 sayfa hatalarını gidermek için farklı yöntemler bulunuyor.
404 Sayfa Hatası
Sayfa bulunamadı hatasıdır. Google search console kullanarak hataları giderebilirsiniz.
301 Sayfa Hatası
Eski url’leri kalıcı olarak yönlendirmek için 301 kodunu kullanarak yapılmalı.
302 Sayfa Hatası
Kısa süreli yönlendirmeler için 302 kodunu kullanarak yapılmalı. 302 sayfa yönlendirmesi stokta olmayan veya yeni gelecek ürünler için kullanmak mümkün.
E-Ticaret Sitenizin Hızı
E-ticaret sitenizin hızı SEO’yu etkiliyor. Sitenizi ziyaret eden kişi yavaş bulduğunda almak istediği üründen vazgeçebilir. Site hızını ölçmek için PageSpeed veya Pingdom sitesini kullanabilirsiniz.
Anahtar Kelime Optimizasyonu
Sayfa başlığı, heading etiketi, meta description, url, tanıtıcı ürün açıklamaları, görsel isim ve alt etiketlerine ait içerikleri kullanarak anahtar kelime optimizasyonu yapabilirsiniz. Anlamsız anahtar kelime, başlık ve açıklama kullanmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.
Mobil Uyumluluk
Gelişen teknoloji ile birlikte mobil cihazlardan internete girmek fazlalaştı. Mobil siteler responsive tasarım, dinamik tasarım ve ayrı mobil site olarak üç kategoride inceleyebiliriz.
Yapılan araştırmaya göre internet kullanıcılarının %58 sayfanın hızlı olmasını istiyor. %61’i de mobil uyumlu siteleri tercih ediyor.
Responsive Tasarım
Tablet, cep telefonu ve masa üstü bilgisayarlarda kolayca açılır. Maliyeti az ve kullanımı hızlıdır.
Dinamik Tasarım
Kullanıcı ister cep telefonundan girsin, isterse bilgisayardan girsin hangi cihazdan girdiğine göre değişen yapıdır. Maliyeti yüksek ve kullanımı basittir.
Ayrı Mobil Site
Mobil cihazlardan kullanmak için ayrıca tasarlanan bir sistemdir. Yüksek maliyetlidir. Kullanımı basit ve içeriği zengindir.
Müşteri Yorumları
Ürün almak isteyen kişiler öncelikle yorumları inceler. Yapılan araştırmaya göre ürün almak isteyenlerin %77’si daha önce yapılmış yorumları okuyarak alışveriş yapmayı tercih ediyor. Yorum kısmı ve ürünü puanlama kısmı oluşturabilirsiniz.
Sosyal Medya
Günümüzde herkes sosyal medya kullanıyor. E-ticaret sitenizde yer alan sayfalarda sosyal medya butonlarının olmasına özen gösterin. Yapılan paylaşımlar sitenize giren kişi sayısı ve ürün alımında artışa neden olacaktır.
Blog
E-ticaret sitenize blog kısmı açın. Güncel olayları paylaşarak ziyaretçi çekebilirsiniz. Ürünleriniz hakkında paylaşımlar yaparak kullanamadığınız etiketleri kullanabilirsiniz. Açacağınız blog’da ürünlerin kullanımı, ürünlerin seçimi, röportajlar, sektöre ait haberler, en çok satılan ürünler gibi paylaşımlar yapabilirsiniz.

0 comments:

Post a Comment