Pages

Subscribe:

Labels

Search This Blog

Hey!

check out high quality Google Play Store Apps!
Click here!

Sunday, December 16, 2018

Hürkuş - Göklerdeki Kahraman Film Eleştirisi

Vecihi balkan harbine gönüllü asker olarak katılmıştır ve trenle harbe giderlerken bir hava saldırısına uğrarlar. Bu onu derinden etkilemiştir ve artık delicesine uçmak istemektedir. Komutanlara ısrar eder ve sonunda istediğini elde eder. Tayyare okulundan mezun olur. Aynı zamanda onun ısrarlarını kabul eden albayın kızına aşık olur. Aynı havacılığa olduğu gibi.

Film Vecihi Hürkuş'un torununun gözünden başlar. Kısacası geçmişe yolculuk, bir "flashback" türündedir film. Albayın kızı ile sözlenirler gizlicene. Ona yüzüğü taktıktan sonra harbe gider Vecihi ve bu onun ilk gerçek sınaması olacaktır havacılık açısından. Sözlüsünün fotoğrafını öper ve bombalar yağadursun, o uçağına atlar ve havalanır...Uçağın ön koltuğunda ilk siyahi pilot ve arkadaki koltukta makineli silahın başında Vecihi...
Image result for HürkuşSavaş esnasında ölümden döner ve ruslar tarafından esir alınarak yılanlı adaya sürgün edilir. Amaçları esirleri yılanlara yem etmektir fakat Vecihi kafaya koymuştur kaçmayı. Kışkırtarak onu da adanın ölüm bölgesine yollamalarını ister. Yılanlara yem olacakların arasına girer. Burada tanıştığı arkadaşları ile kaçmayı kafaya koyarlar. Rus askerleri arasında bir de azeri türkü vardır ve onun içine bir vatan sevgisi aşılarlar. Bunun ardından rus ordusundaki o türk onlara kaçmaları için yardım eder. Üç arkadaştan biri ölür.

Olaylar gelişir ve kurtuluş savaşını başlatacak olan işgal günleri gelir. Vecihi göklerde süzülmeye hep devam eder....


ELEŞTİRİ:

Senaryo ve oyuncuların rollerini benimseyişi oldukça büyüleyici. Film alanında büyük başarılar elde ediyoruz ülke olarak. Bu çok ky,ıymetli bana göre. Uçak sahneleri filmin başlarında çok gerçekçi gelmemişti. Fakat filmin ileriki sahnelerindeki uçak görüntüleri oldukça etkileyiciydi. Ana karakterin rolünü oldukça başarılı oynayışı filmin akışının bozulmadan ve izleyiciyi sıkmadan devam etmesini sağladı bana göre. İzleyici bir sonraki sahneyi beklemekten daha çok baş roldekinin bir sonraki kahramanlığını bekler konuma geldi ve bu oldukça başarılıdır.

0 comments:

Post a Comment