Pages

Thursday, December 6, 2018

Kanserden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?


Kelime anlamı bir organ ya da dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünerek çoğalan kötü huylu ur olan kanser, vücudun her yerinde görülebilmektedir. Oldukça çok çeşide sahip olan kanser, anormal denilen hücrelerin kontrol dışı çoğalmasıyla oluşmaktadır. Kanser, yaşam koşullarının değişmesiyle ve genetik faktörlerin yanı sıra obezite gibi beslenme düzeninin olmadığı durumların yol açtığı bir hastalıktır. Uluslararası yapılan araştırmalar neticesinde beslenme düzeninin kanser hastalığını %70’e varan oranda etkilediği belirlenmiştir. Genetiğinizi değiştiremezsiniz, ancak kanserden korunmak için nasıl besleneceğinize siz karar verebilirsiniz.
Kanser Olma Riskini Azaltmanıza Yardımcı Olacak Öneriler
·         Sigara ve alkol kullanımını bırakmak ya da en aza indirmek
·         Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmak
·         Radyasyondan korunmak
·         Taze meyve ve sebze tüketimini maksimum seviyeye çıkarmak
·         Meyve suyunu posasıyla birlikte hayatınıza entegre etmek
·         Fazla tuz içeren besinlerin tüketimini minimuma indirmek
·         Yüksek antioksidan içeren besinlerin tüketimini arttırmak
·         İçerisinde kimyasal madde taşıyan maddelerin kullanımını azalmak
Yukarıda bahsedilen maddelere uymaya başladığınızda kanser hastalığına yakalanma riskinizi minimum seviyeye indirmiş olursunuz.
Kanserden Korunmak İçin Yenmesi Önerilen Gıdalar
Sebze ve meyvelerin içersinde bulunan A vitamini, C vitamini ve E vitamini önemli bir antioksidandır ve hücrelerin korunmasında önemi büyüktür. Bu nedenle aşağıda belirtilen besinleri hayatınızın bir parçası haline getirmenizde fayda olacaktır.
Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsağın içerisinde bulunan bileşenler pankreas, mide ve kolon kanseri riskine karşı savaşmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde sarımsak tüketiminin prostat kanseri riskini %50 azalttığı görülmektedir. Bu nedenle uzmanlar her gün en az 2 diş sarımsak ve 1 küçük boy soğan tüketilmesini önermektedir.
Kırmızı Meyve: Özellikle böğürtlen, çilek ve yaban mersininin içerisinde bulunan C vitamini ve ellagik asidi kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Akciğer, meme ve cilt kanserlerinde önleyici etkiye sahip bu meyvelerden en az birini tüketmeniz önerilmektedir.
Karpuz Ve Domates:  Kırmızı besinlerin içersinde barındırdığı likopenin yanı sıra A ve C vitaminleri bakımından zengin olan karpuz ve domates, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle pişirildiğinde antioksidan seviyesi artan domates, mide, rahim ağzı, prostat ve akciğer kanserlerine karşı koma sağlamaktadır.
Elma: İçerisinde güçlü bir kanser koruyucu olarak bilinen kuarsetin bulunduran elma, sindirim sistemini düzenli çalıştırarak kolon kanseri riskini en aza indirmektedir. Bu nedenle uzmanlar her gün 1 orta boy elma tüketmenizi önermektedir.
Diğer önerilen besinler şu şekildedir:
“Ispanak, Lahana, Brüksel Lahanası, Karnabahar, Çekirdekli Siyah Üzüm, Tam Tahıllar, Portakal, Mandalina, Greyfurt, Limon”

0 comments:

Post a Comment