Pages

Saturday, December 1, 2018

Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi


Evcil hayvanların bakımı zordur. Mama seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Doğru şekilde beslenen kedi ve köpeklerin yaşam süreleri daha uzun olur. Doğru mama seçimi veteriner masrafını azaltıyor.
Mama Seçimi Nasıl Yapılır?
Mama satışı yapan internet sitelerini ziyaret edin. Tüm hazır mamalar bir birine benzemez. Mamalar yavru, yetişkin ve yaşlı maması olarak üçe ayırabiliriz. Acana, Orijen, Royal, Canin, Hill’s, Pro Plan ve Brit Care bilinen mama markalarıdır.
Image result for cat and dog
Yavru Kedi Maması                  
Yavru kedi mamaları vücut yapısını geliştirmede yardımcı olur. 0-12 aylık dönemde kullanılır. Kuru mama kullanmayı tercih ediniz. Besin kalitesi yüksek olan mamaları tercih ettiğinizde; kedinizin midesi, tüyleri, gözleri, beyni, iskelet ve kas sistemi gelişmesinde aktif rol oynar. Kediniz daha enerjik ve mutlu olur.
Yetişkin Kedi Maması
Yetişkinlik dönemi 1-7 yaş arası kabul edilir. Vücut gelişimi devam eder. Mama kalitesi nedeniyle kilo alması, yağ, kas ve iskelet sistemi ne olacağı belli olur. Protein oranı uygun mama seçmeniz gerekiyor. Kediniz sağlıklı olur ve kilo almasını engeller.
Kediniz yetişkinlik döneminde kısırlaştırıldıysa, kısırlaştırılmış kedi maması kullanımız gerekiyor.
Kısırlaştırılmış Kedi Maması
Enerji ihtiyacı azalan ve kısır kediler için bu mama türü tercih edilir. Enerji ihtiyacı azaldığı için kilo alamsını engellemek gerekiyor. Protein içeren mamalar kullanmanız gerekiyor.
Light Kedi Maması
Obez, obeziteye yatkın, az hareket eden ve aşırı beslenen kediler için bu mama türü tercih edilir. Kalerolileri düşük ve kurudur. Kediniz ideal kiloda kalmış olur.
Yaşlı Kedi Mamaları
7 yaşından büyük olan kediler yaşlı olarak kabul edilir. Yaşlılık etkilerini geciktiren mamaları kullanmanız tavsiye edilir.
Yavru Köpek Mamaları
Yavru köpek mamaları bağışıklık sistemi, eklem, kas sistemi gibi birçok organı etkiler.  0-12 ay arası yavru köpek olarak kabul edilir. Mamanın kalitesine ve besin değerine önem verilmeli. En uygun mamayı seçmeniz köpeğinizin diş ve çene yapısının da gelişmesini sağlayacaktır.
Yetişkin Köpek Mamaları
1-7 yaş arası yetişkinlik dönemi olarak kabul edilir. Köpeğiniz bu dönemde olgunlaşır. Enerji harcaması artar. Alacağınız mama ırka uygun olması gerekiyor. Enerjisi yüksek olan mamaları tercih ediniz.
Yaşlı Köpek Mamaları
Yaşlılık dönemi 7 yaş ve sonrası olarak kabul edilir. Yaşlı köpek mamaları köpeğinizin metabolizması ve enerji ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Enerji içeren mamalar kullandığınızda gereksiz kilo alımının önüne geçmiş olursunuz.

0 comments:

Post a Comment