Pages

Saturday, December 1, 2018

Kış Çayı Nedir?


Havaların soğumasıyla birlikte hayatımıza girmeye başlayan kış çayı, hastalıklara yakalanmanızı, ısınmanızı ve direncinizi güçlendirmeye birebirdir. Birçok baharatın ve bitkinin karışımından hazırlanan kış çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu nedenle hastalıklara yakalanma olasılığınız oldukça düşüktür. Yorgunluğu, stresi ve halsizliği yok eden kış çayının karın ve bağırsak ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca balgam söktürücü özelliği ile de öksürük ve şiddetli boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Sayısız faydası bulunan kış çayları, soğuk havalarda siyah çaya oranla daha çok tüketilmesi gerekilen bir içecektir. Uzmanların mucizevi olarak adlandırdığı kış çayları, astıma, nefes darlığına, bronşite, romatizma ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir.
Gribe ya da herhangi bir hastalığa yakalanmadan önce tüketilmesi gerekilen kış çayını hazır almak yerine evde yapmak da mümkündür. Şifalı çay olarak da bilinen kış çayınızın malzemelerini kendi damak zevkinize göre aktarlardan ve baharatçılardan temin edebilirsiniz.
Image result for kış çayı
Kış Çayı Tarifi
·         1 yemek kaşığı kuşburnu
·         2 yemek kaşığı ıhlamur
·         1 yemek kaşığı bamya çiçeği (hibisküs)
·         1 yemek kaşığı adaçayı
·         2 adet okaliptüs yaprağı
·         Yarım elmanın kabuğu
·         4-5 adet papatya
·         1 adet kabuk tarçın (suyu kaynatırken içine atıyorum)
·         2-3 adet karanfil
·         Çeyrek limon (En son tüketilirken tercih edilebilir)
·         1 adet yaş zencefil
Yapılışı: Baharatçıdan temin edilen tüm malzemeler cam ya da porselen bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Hazırlanan tarçınlı kaynar suyun içerisine hazırladığınız karışımdan 1 tatlı kaşığı kadar koyulur. Yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesi beklenir ve süzülerek içilir. French Press kullanılarak daha kolay hazırlanmaktadır. Afiyet olsun.
Portakallı Kış Çayı
Aslında ne seviyorsanız onun kış çayını yapmanız mümkün. Son zamanların vazgeçilmesi portakallı kış çayının malzemeleri şu şekilde:
·         1 küçük kök zerdeçal
·         1 tatlı kaşığı bamya çiçeği (hibisküs)
·         3-4 adet karanfil
·         4 dilim portakal
·         Çubuk tarçın
Yapılışı: Portakallı kış çayı için hazırlanan malzemelerin hepsi bir demliğin içerisine konur. Üzerine soğuk su ilave edilen demlik kaynamaya bırakılır. Bir miktar kaynadıktan sonra ocaktan alınarak tüketilir. Afiyet olsun.

0 comments:

Post a Comment