Kış Depresyonundan Kurtulmak Mümkün Müdür?


Kışın erken kararan havalardan dolayı çoğumuzun ruh hali biraz durgun. Bunun dışında gün ışığından fazla yararlanmamamız, soğuk havalarla yaptığımız etkinlik sayısının azalması beraberinde kış depresyonunu getirebiliyor.
Kış Depresyonu Ne Demek?
Kış ve sonbahar aylarında güneş ışığının azalmasına beynimiz tepki veriyor. Buna bağlı olarak da kış depresyonu yaşayan kişilerin üzerinde yapılan tahlillere göre kan düzeylerindeki değişikliklere sebep olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle setotonin ve melatoninin kan üzerindeki değişikliği insanda sürekli uyku hali ve ruh hali üzerinde oldukça etkilidir. Sonbaharda ve kış aylarında günlerin kısalması, karanlık saatlerin artması, bu hormonlar üzerinde artış olmasına sebep oluyor. Bu da aslında bu depresyonun oluşması için gerekli olan koşulları yaratıyor.
Kış Depresyonuna Herkes Yakalanıyor Mu? Griple Benzerliği Var Mıdır? Farkı Nedir?
Kış aylarında herkes gribe yakalanmıyor. Gribe yakalanan kişiler genellikle bağışıklığı düşük olan kişiler oluyor. Aynı şekilde kış depresyonu da böyledir. Bu duruma daha yatkın olan kişilerde ağırlıklı olarak gözlemlenmektedir. Işık azaldıkça vücut buna tepki verir.
Her kendini mutsuz hisseden insan kış depresyonuna yakalandığını düşünmemelidir. Depresyonda olan kişilerin çoğu mutsuzdur, doğru. Ancak her mutsuz olan kişi de depresyon da olmuyor. Bu konuda paniğe kapılmamak gerekiyor.
Mutsuz Kişi Kendini Bu Durumdan Nasıl Ayıracak?
Kişi ilk olarak bu mutsuzluğun nasıl bir mutsuzluk olduğunu tarif edecek. Hangi mutsuzluklardan yakınıyor? Bu önemli. Depresyon genel olarak bedensel ve ruhsa olarak meydana gelen çökme halidir. Mutsuzluk da elimizdekilerin yani beklentilerimizin oluşmadığı durumlarda meydana gelen bir ruh halidir. Mutsuzluk zamanlarındaki duygu zaman içerisinde ortadan kalkar. Kişi normale döner. Olumsuz duygularla beraber kişinin bedeninde de çökmeler varsa ve bu durum 2 haftadan uzun süredir hiçbir azalma göstermiyorsa, bu kişi depresyonda olabilir.
Kış Depresyonunun Belirtileri Nedir?
Bu tür depresyonun belirtileri genellikle, normal depresyon belirtileriyle aynı olarak seyretmektedir. Ancak bazı özel belirtileri olabiliyor. Kollarda ve bacaklarda uyuşma, halsizlik, uykuda sürekli bozukluk (Bazen az bazen de çok sık uyuma). Kişi bu durumlarda karbonhidratlara daha çok yoğunlaşabilir. Bu da kilo alımına sebep olabilir.
Kişi Belirtileri Fark Ettiğinde Neler Yapmalıdır?
Depresyona yakalanan bir kişi, bu durumu illaki bir yaşam olayına bağlamasına gerek yok. Bu olumsuz yaşamdaki olaylar depresyonu tetikleyen birçok sebepten sadece bir tanesidir. Vücut biyolojik olarak da bu durumu yaşayabilir. Doğa olayları da kış depresyonunu tetikleyebilir. Kişi aniden üzgün olduğunu ve hiçbir şeye kolay kolay sevinemediğini fark eder. Kolay sinirlenme, hiçbir şeye sinirlenememe, kolay ağlama gibi belirtileri olabilir. Kişi keyif alamamaya başlar. Uyku ve iştah sürekli değişmektedir. Çabuk yorulma, enerji azlığı gibi durumlar gözlemlenebilir. Kış depresyonunda olduğunu düşünen bir kişi bu durumları yaşıyorsa, bir hekime başvurmalıdır.

Comments