Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Genellikle sigara kullanımı, kuru hava, mikrop ve sıvı yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan kuru öksürük, tedavi edilmediğinde ciddi bir sağlık sorunudur. Amacı akciğer ve soluk borusunda oluşan istenmeyen maddeleri dışarı atmak olan kuru öksürük, gırtlağa baskı yapması nedeniyle kişilerde gıcık yapmaktadır. Ayrıca soğuk algınlığı ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının da neden olduğu öksürüğü evde hazırlayacağınız karışımlarla yok edebilirsiniz. Ancak çok uzun süre devam eden kuru öksürük çok nadirde olsa veremin başlangıcı olabilmektedir. Şayet kuru öksürüğünüz varsa ve kısa sürede geçmediyse, bir uzmana görünmenizi önermekteyiz.
Kimi zaman gece uykudan uyanmanıza sebep olan kuru öksürüğe tüketeceğiniz birkaç besinle veda edebilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz öksürüğe iyi gelen doğal karışımlar;

Kekik – Bal Karışımı
Çoğunlukla tıkanıklık gibi rahatsız edici semptomlara neden olan kuru öksürük kişilerin sürekli hasta hissetmesine neden olmaktadır. Ancak bu rahatsız edici sorunlarda kekik ve bal karışımıyla dur diyebilirsiniz. Yüksek C vitamini ve demir içeren kekik bağışıklık sistemini desteklemektedir. Ayrıca içerisindeki polifenoller ve timol gibi maddeler öksürüğü dinlendiren kekik, balgam söktürücü özelliği balgam birikmesini önlemektedir. Bu da rahatsızlığınızın verdiği tıkanıklık hissinin azalmasını sağlamaktadır. Bal ise solunum sistemini ve bağışıklık sistemini destekleyen mucizevi bir besindir. Antioksidanlar ve doğal şeker bakımından zengin olan bal, kekik ile birleştiğinde öksürük, ateş ve diğer soğuk algınlığı semptomlarına iyi gelmektedir.
Hazırlanışı: Aktardan alacağınız taze kekikten bir tutam kaynar suyun içerisine koyarak demlemeye bırakın. Ardından içerisine 2 çay kaşığı bal ekleyin ve dilerseniz birkaç damla limonda sıkabilirsiniz.

Ilık Süt – Bal Karışımı
Ilıttığınız sütün içerisine bir miktar bal katarak tüketmeniz kuru öksürüğünüze çok iyi gelecektir. Gıcık oluşumunu engelleyen süt – bal karışımı gece rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Badem - Portakal Suyu Karışımı
Blender yardımıyla parçaladığınız 3 çay kaşığı bademi, bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ile karıştırın. Bu karışım hem öksürüğünüze iyi gelecektir hem de enerjinizi kaybetmemenizi sağlamaktadır.

Ihlamur Ve Ayva Yaprağı Karışımı
Baharatçılardan ya da aktardan alabileceğiniz ıhlamur ve ayva yaprağını kaynar suyun içerisine koyarak demleyiniz. Dilerseniz limon sıkarak da tüketebileceğiniz bu karışım öksürüğe ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına birebirdir. Ayrıca elma kabuğu, zencefil, ıhlamur, ayva yaprağı, limon ve tarçın karışımını kaynatarak tüketmeniz de öksürüğe birebirdir.

Comments