Pages

Wednesday, December 5, 2018

Sağlıklı Ayakkabı İçin ÖnerilerKişinin yaşı ilerledikçe ayak tabanındaki çökmelerden dolayı ayakta uzama ya da genişleme görülür. Bundan dolayı ayakkabı alırken bazı kurallara dikkat etmekte yarar vardır. Ayağın yapısına uygun ayakkabı tercih etmediğiniz takdirde zaman içerisinde ayakta yıpranma ve deformasyona neden olmaktadır.

Önce Sağlık Sonra Estetik

Image result for ayakkabı
Birçok kişi ayak sağlığına değil de estetik açıdan güzel görünüp görünmediğine dikkat etmektedir. Ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Tahta ya da kalın malzemeden yapılmış, esnek yapıda olmayan ve tabanı oldukça ince ayakkabılar, ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük binmesine ve ciddi ağrılara neden olmaktadır.
Ayrıca sivri burunlu olan ayakkabılar ise parmaklarda şekil bozukluğuna neden olmaktadır. Kadınların vazgeçilmezleri arasında olan topuklu ayakkabılarında zararlarını saymakla bitiremeyiz. Dar ve yüksek topuklu ayakkabılar ise ayakta şekil bozukluğuna, ağrılara ve burkulmalara neden olmaktadır. Bundan dolayı sivri burun ayakkabı yerine daha geniş ve topuğu küçük olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayrıca ayakkabı aldığınız zaman ayakkabı altının “şok alıcı” özelliğinin olmasına özen gösteriniz.

Yüksek Topuk Duruş Bozukluğuna Neden Olmaktadır


8 cm’den uzun topuklu ve sivri burunlu ayakkabıları uzun süre giydiğiniz zaman, diz, kalça, bel, ayak bileği ve ayağın ön bölümünde ciddi yüklenmelere neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabılar kişinin fizyolojik duruşunu bozup zarar verebilir. Bel, kalça, diz, bacak kasları ve ayak bileğinde oluşan bu baskılar zaman içerisinde pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.
Bilindiği üzere kadınlar için söz konusu yüksek topuklu ayakkabılar olunca akan sular durur. Ancak bu ayak anatomisi için fazlası ile zararlıdır. Uzmanlar yüksek topuklu ayakkabıyı 1 saatten fazla giyilmemesi konusunda uyarılardan bulunmaktadır.

Ayak Sağlığına Uygun Değilse Kokuya Neden Olur


Sağlığa uygun bir şekilde üretilmeyen ayakkabıların, ayak kokusu ve terlemesinin yanında ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı gibi işlevsel bozukluklara da neden olduğu bilinmektedir. Sağlığa zararlı olan bu ayakkabılar; bilek burkulması, basma bozukluğu, mantar, nasır, tırnak basması, damar hastalığı, deri çatlaması ve ayak anatomisinde ciddi bozulmalara neden olmaktadır.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?


-          Ayakkabının iç bölümü sert ve çok kaygan olmamalı, ayağın doğal haline uygun olarak kavisli bir yapıya sahip olması gerekmektedir.
-          Ayakkabının parmak ucu bölümündeki yükseklik, ayakkabı giyildiği zaman ayağın uç bölümünde şekil bozukluğu yaratmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
-          Ayakkabı alındığı zaman ayakkabının zaman içerisinde açılıp ayağa tam oturur düşüncesinden çıkıp, ayağa tam oturup uyum gösteren ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.
-          Ayak yaralanmalarını ortadan kaldırmak için naylon ve benzeri ayakkabılar yerine kösele ayakkabılar tercih edilmelidir.
-          Ayağınızdaki en uzun parmak ile ayakkabının uç bölümü arasında yarım santim boşluk olmasına özen gösteriniz.
-          Ayakkabı almak için mutlaka akşam saatlerini tercih ediniz. Bunun nedeni ise gün içerisindeki hareketlerden dolayı ayakta şişmeler oluşmaktadır. Bu nedenle akşam saatlerinde alınan ayakkabılar daha uygun görülmektedir.

0 comments:

Post a Comment