Pages

Wednesday, December 5, 2018

Ülke Ekonomisi Nasıl Büyür?


2013 yılından sonra belki de en çok aklımıza takılan sorulardan biri ülke ekonomisinin nasıl büyüyeceğidir. Peki neden 2013 yılından sonra aklımıza böyle bir soru geliyor? Sebebini hemen söyleyelim. Çünkü 2013 yılındaki döviz kuru bugün ile kıyaslanmayacak kadar iyiydi ve Borsa İstanbul tarihi rekorlar kırıyordu. Ancak sizlerinde bildiği gibi son birkaç yıldır döviz kurunun sürekli yukarı doğru seyri yüzünden ülkemiz ekonomik olarak zor zamanlar geçirmekte. İnsanlar artık ceplerindeki paranın hemen tükendiğini ve ülke ekonomisininin de iyi gitmediğini iyiden iyiye hissetmeye başladı. Bu hissiyat ise akıllara ‘’ülke ekonomisi nasıl büyür?’’sorusunu getiriyor.
Image result for ekonomiSon birkaç yıldır ülke gündeminin yoğun olması ve Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmeler, Türk lirasının değer kaybetmesine ve haliyle döviz kurunun Türk lirası karşısında değer kazanmasına neden oldu. Özellikle 2018 yılının Ağustos ayında dolarda yaşanan spekülatif artışlar Cumhuriyet tarihine adını yazdırmıştı. Öyleki bu ayda 1 Amerikan doları 7.21 Türk lirasına karşılık gelerek tarihi bir rekora imza attı. Dolarda yaşanan bu inanılmaz hareketlilik elbette ülkede olumsuz karşılandı. Çünkü birçok kurum dolara bağlı olarak çalışmakta ve fiyatlandırmalarınıda dolar kuruna göre belirlemekte. Dolarda yaşanan bu spekülatif artışlar enflasyonunda yükselmesine neden olarak insanların alım gücünün düşmesine yol açtı. Doların bu denli yükselişinin ülke ekonomisine zarar verdiğini düşünen halk, aklına ‘’ülke ekonomisi nasıl büyür? ’’ sorusunu getirmeye başladı. Çünkü ülke ekonomisinin büyük ve gelişmiş olması Türk lirasının güçlenmesine, haliyle dolar karşısındada güçlü olması anlamına geliyordu. Ayrıca Türk lirasının güçlü olması döviz kurunu aşağılara çekeceği için, enflasyon düşecek ve alım gücünün artmasıda kaçınılmaz olacaktı.  Alım gücünün artması demek, insanların aldıkları maaşlar ile daha rahat bir yaşam sürmesi demektir. Bu yüzden insanlarda sürekli olarak ülke ekonomisinin nasıl büyümesi gerektiğini düşünür oldu. Peki ülke ekonomisi nasıl büyür?
Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin nasıl geliştiklerine baktığımız zaman çıkaracağımız çok ders var aslında. Mesela üretim! Üretim bir ülkenin can damarıdır desek yanlış bir benzetmede bulunmayız herhalde. Çünkü üretimin olmadığı bir ülke para kazanamaz ve para kazanamayan bir ülkede de insanların refah bir yaşam sürmesi beklenemez. Ülkemize baktığımız zaman aslında birçok şeyi ürettiğimizi düşünebiliriz ancak ithalat ve ihracat verileri maalesef yeteri kadar üretmediğimiz gösteriyor. Üretmediğimiz için de ithalatımız artıyor ve paramız maalesef sürekli yurt dışına çıkıyor. Oysa ülke ekonomisinin büyümesi için ithalatın değil ihracatın artması ve böylelikle ülkeye para girmesi lazım. Bir ülke ekonomisinin büyümesi için mutlaka ama mutlaka cari açığın düşmesi, cari açığın düşmesi için de ithalatın düşmesi gerekir. Aslında bunu başarmak, yani ithalatı düşürmek bizim açımızdan pek de zor değil. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizin toprakları, aslında dünyanın en verimli topraklarından biridir ve atalarımız da yıllardır geçimlerini bu topraklardan sağlamıştır. Günümüzde ise maalesef topraklarımızı yeteri kadar verimli kullanamıyoruz ve bu yüzdende ithalata ihtiyaç duyuyoruz. Oysa verimli ve kaliteli bir üretim ile, ithalata gerek kalmadan ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılamak mümkün. Aynı durum hayvancılık içinde geçerli aslında... Birbirinden güzel ve verimli yaylalara sahip olmamıza rağmen hayvancılığın düşmesi et fiyatlarının artmasına neden oldu. Et fiyatlarının artması halkın en rahatsız olduğu konulardan biri olduğu için, bu rahatsızlık yüzünden maalesef et ve canlı hayvan ithalatı yapmak zorunda kaldık. Ancak son zamanlarda gerçekleşen tarım ve hayvancılığı destekleme politikaları sayesinde, bu ithalatların duracağını ümit ediyoruz.
Üretim demek aslında bir şeylerin topraktan veya fabrikadan çıkması anlamına gelmez. Mesela düşünme de bir üretimdir. Hemde en verimli üretimlerden biridir. Çünkü bilim, teknoloji, sanayi ve daha birçok şey düşünmenin eseridir. Ekonomik yönden dünyanın en gelişmiş ülkeleri ise bu eserler sayesinde büyümüş ve gelişmiştir.
Anahtar Sözcük: Ülke ekonomisi nasıl büyür?

0 comments:

Post a Comment