YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KRİPTO PARALAR


Image result for kriptoSon zamanların en önemli gündem maddesinden biride kripto paralar hakkında konuşulanlardır. Teknolojinin gelişmesi ile bu alanda hizmet veren firmalarda çoğalmaktadır. Kripto paralar 2010 yılında hayatımıza girmiş bir sanal paralardır. 2010 yılında el altından reklamı yapılmadan yürütülen kripto para hizmetleri, günümüzde oldukça önemli gündem maddeleri arasında yerini bulmuştur. Günümüzden devlet başkanlarından, büyük yatırım şirketlerinin de dikkatini çekmiştir. Ancak teknoloji ve internet dünyasından haberi olmayan kişiler tarafından hala büyük bir soru işareti ile akıllarda yer edinmiştir. Bu yazımızda kripto para birimleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Akıllarda soru işareti kalmaması için tüm detaylar hakkında bilgi vereceğiz. Herkesin daha rahat bir şekilde anlayabileceği ve sade ve net şekilde bilgi vermeyi arzuluyoruz.
Öncelikle konumuza başlamadan önce kripto para veya başka bir deyişle kriptoloji nedir? Sorusunun cevabını verelim. Kriptoloji; şifreleme biliminin ismidir. Verilerin ve bilgilerin belli bir şifreleme yöntemi ile şifrelenmesine denir. Ayrıca bu veri ve bilgilerin güvenlikli olarak başka kişilere aktarılmasına denir.
KRİPTO PARA
Kripto para ise, güvenlik yönünden kriptoloji sistemini kullanan, dijital ortamda kullanılan bir para birimidir. Sanal ortamda güvenli bir şekilde kullanılan para birimleri de denmektedir. Kripto paralar için önemli bir nokta ise hiçbir devlet tarafından yönetilmiyor olmasıdır.
 Peki bu kripto paralar nasıl ortaya çıktı? Bu sorunun cevabına geldiğimiz zaman, Lidyalılar günümüzde kullanılan parayı bulmalarından sonra ortaya çıkan günümüzde kullandığımız para birimidir. Kripto paralar ise; ilk kripto para(bitcoin) sisteminin kurucusu olan Satoshi Nakamoto tarafından tüm kaynaklar tarafından bu isim olduğu söylenmektedir.
Güvenli olup olmadığı hakkında kısaca bilgi vermek isteriz. Temeline baktığımız zaman hiçbir ülke tarafından yönetilmemesinden dolayı. Ancak risklerden biriside bilgisayarınızın çökmesi diyebiliriz. Bu yüzden sanal ortamda olan paranız kaybolabilir. Bir başka sebep de hacklenme olabilir. Bunun haricinde sorun yaşamamanız halinde güvenli olduğu söylenebilir.
Kripto para biriminin güvenliği ‘’blockchain’’ denilen teknoloji ile sağlanmaktadır. Blockchain demek, kelime anlamı olarak blok zinciri demektir. Şifrelenmiş verilerin dağıtımın yapıldığı veri tabanına verilen isimdir.

Comments