Pages

Saturday, January 5, 2019

İnternet'i etkili kullanmak ve dikkat dağıtıcı unsurların tuzağına düşmemek üzerine...

İnternet'te gezinmeyi seviyorsunuz. İnternet'te "surf" yapmak en büyük eğlenceniz. YouTube'da tık tık tık klik yapmak da mutluluk verici... Değil mi?
Evet, bunu okuduğuna göre internet'i seviyorsun. Bunu anladım. Peki eğer sana internetteki zamanını çöpe atıyor olabileceğini söylersem ne dersin? Düşünsene, her internete girdiğinde yazı, makale okumuyorsun, blog incelemiyorsun değil mi? İnternet'e ilk girdiğinde ya haber sitelerine giriyorsun, ya da sosyal medya'ya. Evet sen de sosyal medya kullanıyorsun ve bu sana göre en güzel şey. Tweet'lere beğeni yollamak , retweet etmek, yorum yazmak ne kadar zevkli. Hatta kendini övebilir, böbürlenebilir, şımarık ve cesurca yazılar yazabilirsin. Bir tweet, iki tweet, bir instagram resmi, iki instagram resmi, bir video yorumu, iki video yorumu, bir yoruma bir cevap, iki yoruma iki cevap...
Peki internet'te ne yapman gerekiyor? Keyfinin kahyasıyım ben biliyorum ama yine de bir kulak asmalısın. İnternet nedir? Uzaylıların gök yüzünde uçan süper ışınlarla bizim haberleşmemizi sağlayan bir ufo mu? Yoksa illuminati'nin hokus pokus beyin yıkayan büyücü güçlerinden oluşan bir şey midir? Hm... tabi ne demezsin. Hayır. İnternet teknolojidir, haberleşme aracıdır (teknik açıklaması için kutsal arama motoru google'a başvurunuz).

İnternet'te sen ne yapacaksın peki? 

Arkadaşlarının en son tweetlerine click click hello smile hello laughing face haha he he... mi?
Bence internet'i keşfe çık. Hani surf yapıyorum diyorsun ya, işte onu ciddi ciddi yap. Google var. Orada bir arama yapsana. Ve kuralın şu olsun, bilgi içermeyen bir sonuca tıklama. Evet konudan sapma ve bilgi içermeyen bir siteye tıklama. Bu daha çok video platformları için geçerli. YouTube'a girdin değil mi? Arama butonu mu daha ilgi çekici, ana sayfadak öneriler mi? Ana sayfadaki ilgini çekebilecek öneriler daha eğlenceli. Sen ne yaptın? Hemen atladın değil mi o önerilere. İzledin, hoşuna gitti, aptallaştın ve o günlük işin bitti. Tebrikler. Peki başka ne yapabilirsin? Arama bölümüne ciddi bir şeyler yaz. Evet. Sonuçlara bak ve tıklama. Başlıkları oku ve videoların kapaklarına bak ve düşün. Hangisi? Hepsini birden açma manyak gibi. (kendime göndermeler....vol.1.). Birini seç. Aptalca gelirse hemen kapat sayfayı. Neden kapat peki? Çünkü eğer yan kenar çubuğuna bakarsan b*ku yersin. Orada daha ilgi çekici öneriler var çünkü. Konudan sapma. Konuyla ilgili olsa bile ciddi değilse boşver. Şatafatlı başlıklardan kaçın. Onlar sen tıkla ve bilgi edinmeden salak gibi kahkaha at diye önerilerde çıkıyor. Bütün bunlar kulağa nasıl geldi?

-Yunus Emre Vurgun

0 comments:

Post a Comment