Pages

Subscribe:

Labels

Search This Blog

Hey!

check out high quality Google Play Store Apps!
Click here!

Saturday, April 11, 2020

Turkish Content: 11/04/2020 (This article is in Turkish language. You can translate to read.)

Cehalet bilgisizlik mi, eğitimsizlik mi, hakaret mi?

Kara cahileleri ikna edilemez yapan şey ellerinde sadece bir gözlük olmasıdır.
Elinde sadece turuncu filtreli gözlük olan insan, mavi filtreli gözlük hakkında bir bilgiye veya varsayıma sahip olamaz. Bunu yapabilmesi için farklı gözlüklerin olduğunu biliyor olması gerekir.
Farklılığı anlayabilmesi için de farklılığa maruz kalması gerekir. Cehalet bilgisizlik değil, eğitimsizliktir. Kara cehalet eğitilememezlik durumudur. Bunun sebebi de at gözlüğü, tek renkli gözlüktür
Empati yapabilmenin temeli de farklılığı anlamaktan geçer. Mutlak doğrunun olmadığını bilmek de tecrübelerden kaynaklı önyargıları engeller.
Tecrübe hem sizi cehalete hem de bilgeliğe sürükleyebilir.
inanılan şeyin, ideolijinin vs. mutlak, kesin olmadığını ve göreceli olduğunu anlamanın yolu farklı renk gözlükler takarak anlaşılabilir.
Tecrübeye sıkı sıkı bağlanmak cehalettir. Tecrübe görecelidir ve zaman içinde beyinde farklı kanallara kayan düşünceler insanı çok kolay yanıltır. Esas olan yorumlamak ve aktif olarak sorgulamaktır. Bu durduğu anda mutlak sonuçlara varılır ve kara cehalet kişiyi etkisi altına alır.
Böbürlenmek, kendine bilgi açısından güvenip kim milyoner olmak istere çıkmak cehalettir. Genel kültür denen şey insanın olmasını istediği ancak hiçbir zaman olmayacak olgudur. Genellemeler eninde sonunda parçalanır.
Bir insan milyarlarca bilgi öbeği içerisinden genel bir yapı oluşturarak olayı kavradığını zannedecek fakat yanılacaktır.
Çünkü insanın o durumda tek yaptığı şey kendisine ulaşan bilgileri (ki bunlar hafızada yanlış ve alakasız formlara girebilirler) mutlak kabul ederek ve bunları genel bilgi havuzu içerisindeki diğer ögelerle benzerlik gösteriyor ve genel bir tablo çiziyor zannederek kabul etmesidir. Kaynaklar zihin dışında tutulmalıdır çünkü zihin yalan söyler ve unutur. Kitap, cd, vb. diskler düşünemez, unutamaz ve yorumlayamaz ve bu sayede bilgiyi korur.
Bunu neden anlattım? Çünkü cinayetler savaşlar ihanetler haksızlıklar, tecavüzler hırsızlıklar partizanlıklar, öfke, nefret, aşk vb hep bunların sonucudur.
Thinking Man Reflection Thou - Free photo on Pixabay
Brexit sürecinde ingilterede yaşlıların AB'den çıkmaktan yana olmalarına karşın gençlerin AB'de kalmak istemelerinin sebepleri de buna bağlıdır. Tecrübe ve tecrübesizliğin savaşı yaşandı. Peki tecrübe mu haklıydı yoksa tecrübesizlik mi? O durumda tecrübeler bilgeliğe mi cehalete mi sürüklemişti yaşlıları? Tecrübe bağımsızlığın tadını biliyordu ve geri istiyordu. Tecrubesizler ise mevcutu korumak istiyor atraksyona gerek görmüyorlardı. Yani A takımı hedefi olan görmüş geçirmişlerdi ve B takımı da geçmişi bilmeyen mevcuta bağlı gençlerdi. Hangisi haklıydı? Iki gurup da bu şekilde kumar oynarken C takımı var olsaydı, ki belki de vardı, ikisine de galip gelirdi. Çünkü C gurubundan kastım şudur: Olasılıkları ele alan, verileri inceleyen, mevcut durum ile eski durumları karşılaştıran ve ihtimalleri önem sırasına koyanlardır.

-Yunus Emre Vurgun

0 comments:

Post a Comment